Preloader Image

Libertatem Ensemble – Hiawatha

„Hiawatha je nahrávkou pre trpezlivé počúvanie. Je to príbeh. Legendy sa miešajú s osobnými zážitkami a naopak. Hiawatha reprezentuje dva roky našej hudobnej cesty. Na začiatku bola niekoľkodňová session a potom prišlo na rad hľadanie piesní. Pretože práve do nich sa snažíme zakonzervovať časť našich osobností. Je to celoživotné snaženie s niekoľkými krásnymi a silnými okamihmi. Veríme, že na ne poslucháči narazia aj pri ponorení do sveta nahrávky Hiawatha,“ hovorí o albume Robert Pospiš, ktorý je aj autorom všetkých textov.

Tú tvoria rešpektovaní hudobníci regiónu V4: spevák Robert Pospiš, gitarista Martin Sillay, trubkár Kornél Fekete-Kovács, saxofonista Nikolaj Nikitin, basgitarista Nenad Vasilić, klavirista Jancsi Rigó Jr. a bubeník Marián Ševčík. Prvým singlom z ich pripravovanej nahrávky Hiawatha je skladba 40 dní.

„Spojila nás chuť hľadať neprebádané hudobné svety. Spoločne sme sa pokúsili nájsť nový hudobný jazyk. Názov albumu je odkazom na indiánsku mytológiu. Fascinácia prírodou, nadprirodzenými silami a fenoménom snenia. To sú základné kamene deviatich pôvodných skladieb.

Každý z nás sa pohybuje vo viacerých hudobných žánroch. Zoskupenie Libertatem Ensemble je ich výsledkom,“ dodáva k vzniku medzinárodného telesa spevák Robert Pospiš, ktorý stojí aj za všetkými textami nahrávky Hiawatha.

„Pre skladbu 40 dní sme sa rozhodli z viacerých dôvodov. V ťažkých časoch, ktoré máme za sebou, symbolizuje niečo, čo máme všetci ako hudobníci spoločné. Chuť hrať, spievať, hľadať. Text piesne vychádza z viacerých mytológii.

Autorkou vizuálu albumu je slovenská výtvarníčka Mira Kubáňová.

V priebehu niekoľkých mesiacov po nahrávaní sme s Robom vytvárali vlastný svet, ktorý spája hudbu so slovami. Naším cieľom bolo ponoriť sa do počúvania až vo forme istého druhu meditácie a vytvoriť prostredie, ktoré pôsobí priam mysticky. Hudobníci jedinečne uchopili túto atmosféru už od začiatku a my sme sa nechali viesť intuíciou, ktorej výsledkom je táto nahrávka,” dodáva Martin Sillay.